SEO TEKNİKLERİ

Web sitenizi ücretsiz olarak analiz ediyoruz.

Ücretsiz SEO Analizi

SEO Teknikleri

SEO Teknikleri Nelerdir - Temel SEO Teknikleri - Bilinmeyen SEO Teknikleri - Güncel SEO Teknikleri - SEO Teknikleri - İleri Düzey SEO Teknikleri

SEO Teknikleri

TEMEL SEO TEKNİKLERİ

Uzmanından SEO Teknikleri: SEO teknikleri konusunda Google güncellemeleri (update) bize rehberlik etmelidir. Sabit bir SEO tekniği yoktur. Mevcut SEO tekniklerini (kodlama, içerik, analiz, backlink çalışması, rakip analizi, mobil uyumluluk vs.) cebimizde tutarsak, yeni tekniklere bir göz atalım.

Google, 2016 Eylül ayında 2 önemli güncelleme yaptı. Possum Algorithm Update ile Lokal SEO'nun önemi iyice arttı. Alexa global rankleri düştü, Yerel Alexa rankleri arttı. Massive Local Algorithm Update olarak adlandırılın ve 1 Eylül 2016 tarihinde açıklanan güncelleme Google sıralamalarını doğrudan etkileyecek bir güncellemeydi ve gözle görülür bir dalgalanma yaşandı. Web sitelerinin iletişim bilgileri, sosyal medya da ve backlinklerde yer alan adres, harita bilgileri web sitelerinin işletme konumlarının belirlenmesiyle veriler toplanmıştı. Serverların konumları önem kazandı. Web siteniz Avrupa lokasyonlu serverlarda barındırılıyor ama siz Ankara'da hizmet veriyorsunuz. O zaman bu güncellenmeden etkilenmiş olmalısınız. Bazı firmalar CloudFlare kullanarak VDN hizmetlerine geçerek web sayfalarının yüklenme sürelerini azalttılar. Content Delivery Network (CDN) Türkçe: İçeriğin networke dağıtılması olarak adlandırılabilecek yöntemdir ve bir serverda barındırılan web sitenizin dünyanın çeşitli bölgelerinde statik olarak dağıtım noktalarının oluşturulmasıyla lokal, hızlı ve kesintisiz yayın sağlama amacı taşır.

İleri Düzey SEO Teknikleri

İkinci ve diğer önemli güncellemeler Panda ve Penguin güncellemeleri 27 Eylül 2016 tarihinde üst üste yapılarak yeni standartlar belirlendi. Peki nedir yeni güncellemeler? Göze çarpan en önemli iki kriter var. Birincisi: Yaklaşık olarak 1 yıl önce belirtilen mobil uyumlu web sitelerinin arama sonuçlarında üstlerde yer alacağı açıklamasının üstünden 1 seneye yakın bir süre geçtikten sonra mobil kullanım oranı (cep telefonu, tablet) % 56 seviyelerine kadar artınca Google yeni bir güncellemeyle mobil uyumlu internet sitelerinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacağını ve masaüstü PC'lerdeki sonuçların mobil sonuçları etkilemeyeceği, tam tersine mobil cihazlardaki arama sonuçlarının PC'lerde uygulanacağı açıklanmıştır.

SEO Danışmanlığı

SEO Teknikleri

BİLİNMEYEN SEO TEKNİKLERİ

Bu durumda SEO teknikleri açısından bizlere iki yol görünüyor. Birincisi: 7 Ekim 2015 tarihinde Google tarafından açıklanan AMP (Accelerated Mobile Pages) hızlandırılmış mobil sayfalar kullanmak, AMP entegrasyonu sağlanmış HTML sayfalar hazırlamak. İkinci yol ise; Mobil sayfalar için daha hızlı yüklenecek çözümler üretmek olabilir. Mobilde daha hızlı yüklenen sayfalar için akla ilk gelen çözüm ise; Masaüstü bilgisayarlarda yer alan ama ekran çözünürlüğü ve internet hızı göz önünealınarak yapılacak sadeleştirme işlemidir. Yani mobil cihazlar için CSS kodlarına ekleyeceğimiz kodlarla bazı JS, CSS ve resimlerin yüklenmesini engeleyebilir ve böylece mobil yüklenme hızını arttırabiliriz.

Son olarak; İçerik her şeyden önemli hale geldi. Kopye içerik, kendi sitenizdeki başka bir sayfadan alınsa dahi, keywords tekrarı ile manipülasyon yapılsa Google bunu hemen anlıyor ve hemen ceza veriyor. Bu Cezalar: -30, -60, -90 ve indexten silme şeklinde oluyor.

Ama iyi haber şu: Artık hatalarımızı yok edince çok kısa sürede tekrar eski konumumuza geri dönebiliyoruz!