SEO NEDİR?

Web sitenizi ücretsiz olarak analiz ediyoruz.

Ücretsiz SEO Analizi

SEO Nedir?

SEO - SEO Nedir - SEO Uzmanı - SEO Uzmanı Kimdir - SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Nedir

SEO NEDİR?

SEO, ingilizce; Search Engine Optimization, Türkçe; Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO kelimesi 2 anlam taşır. Birincisi; Optimizasyon (Arama Motoru Optimizasyonu) işlemi ve sürecidir. İkinci anlamı ise; Optimize eden kişidir (Arama Motoru Optimize Edici). SEO çalışmasının amacı web sitelerini iyileştirmek ve kalite değerini arttırmaktır. SEO çalışmasının sonucu ise; Arama motorlarında web sitenizin üst sıralarda listelenmesidir.

SEO çalışması, web analizi ile başlar. SEO, sonsuz bir döngüdür. İlk analizlerin ardından raporlama, iş planı, bütçe ve zamanlama hazırlanır.

Arama motorlarının amacı kaliteli içerik, bilgi, ürün ve hizmetleri sunan web sitelerini arama sonuçlarını üst sıralara taşımak, SEO'nun amacı ise; Google dostu siteler üretmektir. Bu haliyle "SEO" Google ve Müşteriler arasında köprü vazifesi görür... SEO, organik arama sonuçlarında (reklamsız alanda) üst sıralarda çıkma çalışmasıdır. Yani her ay düzenli olarak Google Adwords ücreti vermek yerine doğal ve kalıcı SEO çalışması ile arama motorlarında üst sıralarda listenerek satışlarınızı arttırmak amacı taşır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO; iki farklı kulvarda ilerler. Birincisi: Teknik Çalışmalar. Web tasarımı, kodlama, server performansı, mobil uyumluluk testi, içerik analizi, H1 etiketleri, Alt-Title analizi, kırık linkler, kodlardaki JS ve CSS optimizasyonu gibi bir dizi operasyonla başlar. SEO çalışması Kurumsal Web Siteleri için farklı, WordPress siteler için farklı, e-Ticaret siteleri için farklıdır. İkincisi: Sosyal Çalışmalardır. Sosyal çalışmalar web sitenizin popülerliğini arttırmak için yapılır. Teknik sorunları çözülen web siteleri tanıtıma hazırdır. Reklam, tanıtım (internet marketing) çalışmaları başlar. Sosyal Medya, Bloglar, Tanıtım Yazıları, Haber Kanalları gibi mecralarda web sitenizde yer alan ürün ve hizmetleri PR çalışmalarıyla dijital ortamda lanse edilerek Markanızın değerini ve gücünü sanal alemde de güçlendirmek gerekir. Dijital Reklam Ajansları ve Google Adwords web sitenize ziyaretçi çeker.

SEO Danışmanlığı

SEO Nedir

SEO ÇALIŞMASI

SEO çalışması her proje için farklı yapılır. Birincisi; Doğrudan SEO hizmeti almak ve SEO'ya işin tamamını teslim etmektir. İkincisi ise; Genellikle e-Ticaret web siteleri (alışveriş siteleri) için kabul görmüş SEO Danışmanlığı'dır. SEO çalışması, SEO analizi ile belirlenen kriterler doğrultusunda ve Google Algoritmalarına A'dan Z'ya uyarak yapılmalıdır. Bu konuda bol miktarda blog, makale ve support forumlarında yer alan bilgilere ve kaynaklara başvurmak gerekir.

İkinci yöntem ise; Rakip Analizi yapmaktır. Özellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde ilk sayfada yer alan ilk 6 web sitesi analiz edilmelidir. Bu analizler: İçerik analizi, backlink analizi, domain yaşı ve server hızı gibi 50 kadar testten oluşur. Rakip analizi ile ortaya çıkan sonuçlar SEO Uzmanı tarafından iyice değerlendirilip zamanlama (timing) ve fiyatlandırma (pricing) önerilmelidir. Rakip analizi yapmadan sadece web analizi yapmak yetersiz olacaktır. SEO analizi 4 boyutlu yapılır. Alexa analizi (hedef kelime konumları, ziyaretçi profili, rakip analizi), Google analizi (Search Console, Analytics, Adwords analizi), Web analizi (Teknik ve Sosyal analiz), Backlink analizi (Rakip analizi ve SEO çalışması yapılacak sitenin iyi ve kötü backlink sayısı, backlink kalitesi analizi).